Bir bardak çay değil mi tüm yorgunluğumuzu alan? Muhabbetleri koyulaştıran? Çayı güzel olan çay bahçeleri, kafeler, bağlar, bahçeler gönlümüze taht kurmuyor mu? Düşünün ki çayı güzel olan bu yerlerin çayı kadar kendisi de güzel. Hani deseler ki “Bundan sonra burada yaşayacaksın.” hiç itiraz etmeden kabul edeceğiniz kadar güzel.

Sizi daha fazla sabırsızlandırmadan bakalım neredelermiş, nasıl güzelliktelermiş dünyanın en güzel çaycıları ya da yabancıların tabiriyle çay evleri.

The Bat’s Wing Tearoom

Ama şu güzellik, şu sevimlilik ilk anda size de “Oha” dedirtmedi mi? Dünyada böyle güzel yerlerde çalışanlar ve böyle güzel bir yerde çay içebilecek olanlar var, evet. Kıskanabiliriz fazlasıyla.

Bir diğer güzelliği de dantel satıyor burası. Size de geldi mi istifa isteği, yoksa tek miyim?

Bu güzel çay evi İngiltere, Wight Adası’nda. Toparlanın, İngiltere’ye gidiyoruz.

Blackbird Tearooms

Burası da enfes yerlerden biri. Daha şık ve elit bir tarzı olan Blackbird Çay Evi‘nin menüsü iştahınızı kabartacak cinsten.

Burası da İngiltere’nin Brighton kentindedir.

Tiny Tim’s Tearoom

İngiltere’nin Canterbury kentinde yer alan Tiny Tim’s Tearoom, 1930 ve 1940lar’ın atmosferinde rahatlığı lüks ile birleştirmiş bir çay evi.

The Bridge Tearooms

Rönesans dönemini hatırlatan The Bridge Tea Rooms, İngiltere’nin Bradford-on-Avon kentinde. Yaklaşık olarak 1675 yılından bu yana olan bu çay evi, pek çok ödüle layık görülen nadide bir yer. Ayrıca tüm garsonlar Viktorya Dönemi’ne ait kıyafetler giyiyor.

Sally Lunn’s House

Sally Lunn’s, İngiltere’nin Bath kentindeki en eski ve büyüleyici binalardan birinde yer alıyor. Sally Lunn, 1800ler’de Bath’ın o mükemmel çöreklerini yapan kadınmış. “Çay ekmeği” ya da “kahve keki” olarak geçen bu hamur işi bugün müzeleştirilmiş bu dükkanda satılıyor.

İngiliz yazar Jane Austen de vakti zamanında bu güzel yerin misafiri olmuş ve meşhur çöreklerinden tatmış. Ve çöreklerin güzelliğini anlatan bir mektup yazmış. Şu anda da Jane Austen Odası bulunuyormuş bu çay evinde.

Lucy’s Tearoom

İngiltere’nin Cotswolds kentinde olan Lucy’s Tearoom, aynı zamanda küçük bir otel. Yatağınıza çay servisi yapan türden.

Peacocks Tearoom

İngiltere’nin Ely kentinde bulunan Peacocks Tearoom, yeşillikleriyle ve çitiyle kendine aşık eden cinsten. Sümbülleri ise ayrı bir güzellik katıyor, yanılıyor muyum?

The Cobbles Tearoom

İngiltere’nin Rye semtinde bulunan The Cobbles Tearoom da çiçekleri ve yeşiliyle her şeyiyle gözlerimizi alıyor, ayaklarımızı oraya doğru sürüyor.

Anteaques

Antika eşyalarla çayı birleştiren konseptiyle sizi bir zaman yolculuğuna çıkarıyor Anteaques.

Tu Hwnt l’r Bont Tearoom

Conwy semtinde bulunan Tu Hwnt l’r Bont Tearoom muazzam bir şey. Masallardan çıkıp gerçek hayatta yer edinmiş bu güzide yer mevsimleri üzerinde taşıyor. “Bu gerçek mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Ben gitmedim ama bu gerçekliğe çıldırasıya dokunmak istiyorum şu anda. “Nasıl?” diyorsanız fotoğraflar anlatacaktır her şeyi.

Yazar Hakkında

2 Comments

  1. Fotoğrafları bile insanı mutlu etmeye yetiyor. Teşekkürler paylaşım için..

  2. Her birinin tarzı bambaşka.. Teşekkürler paylaşım için..

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close