Bugünkü Tanrı misafirimiz en bi sevdiğim Kireçburnu Fırını. Kireçburnu’na en bi sevdiğim dizi Leyla ile Mecnun’dan aşinaydım. Güzel Kireçburnu’nda olan güzel Kireçburnu Fırını, “Keşke tüm fırınlar böyle olsa” dedirtecek cinsten. İlk gidişim herkesin kafasını “Leyla ile Mecnun Kireçburnu’nda çekiliyormuş.” nidalarımla güzelleştirirken, müptela bir arkadaşımın (Kendisi, kendisini Çayperest ortağı diye tanıtır sağda solda, meşhur olmak da zor iş vesselam) oralara yakın oturuyor olmasının verdiği avantajla bizi Haydar Aliyev Parkı’na götürmek suretiyle hemen karşısındaki Kireçburnu Fırını’nda “Bir çay içelim, tatlıları da güzel buranın” demesiyle oldu. (Biz üç kişiydik; bir Ordu’nun K’si, bir Kireçburnu’nun O’su, bir de Gadıgöy’ün G’si)

kirecburnu firini 4

Doğruyu söylemek gerekirse çayından önce tatlılarına tav oldum ben. O tatlılar karşısında eridim, bittim, gül gibi soldum Feride, Ferideee. Tatlıya her zaman yeri olan biri olarak ne seçeceğime karar veremedim tabii ki bir süre. Daha sonra şu anda ne yazık ki satılmayan ya da şekli şemali değiştiğinden çıkaramadığım Çilekli Milföy aldım.Yemesi zor olsa da çay öyle bir şey ki, “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın ve müjdeleyin” ayetine hep itaat eder. Biz üç kişiydik, çok kişilik muhabbet ettik çayın şanına yakışır şekilde.

kirecburnu firini 8

 

kirecburnu firini 7

 

kirecburnu firini tatli

 

kirecburnu firini tatli

O zamanlar yediğim tatlının fotoğrafını çekme gibi bir adetim olmadığı için insanlardan bakındığım kadarıyla şuydu benim tatlım.

kirecburnu firini 2

Kireçburnu Fırını’nda bahsedelim biraz da. Zat-ı şahane, 1957 yılında açılmış. Hayli yaşlı, yormayın küçük enişteyi. Eski zamanlarda Karadeniz’e açılacak gemilerin peksimet ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş derler. Cağnım Kireçburnu Fırını, seni sevmem Karadeniz’i sevmendenmiş. Derken, kendisini Meşhur Kireçburnu Fırını olarak konumlandırmış. (Tıpkı meşhur Çayperest gibi)

kirecburnu firini 3

 

kirecburnu firini 2

 

kirecburnu firini 5

 

kirecburnu firini

Müşteri memnuniyetini hayli önemsediğinden her şey el emeği. Malzemeler el ile tartılır, hamurun kıvamı özenle kontrol edilir ve mis gibi kokan kurabiyeler için tam ayarında bir pişirme işlemi gerçekleşir. Ve buranın müdavimlerinin demesine göre zaman burada anlamını kaybetmiş ve tat, eskiye aitmiş. Eskiyi bilmem ama benim tattıklarım tam tetimatındaydı.

Menüsü de tatlı mı tatlı, tıpkı tatlıları gibi.

kirecburnu firini menu

Tatlının yanı sıra kahvaltı yapabilir ve yemek de yiyebilirsiniz burada. Benim için çay ve tatlı ikilisi olarak kodlandığı için onları denemedim. Ama tatlısı bu kadar güzel olan bir yerin yemekleri de güzeldir diye düşünüyorum. Burada yine Kireçburnu Fırını müptelalarının yalancısı olacağım (Biliyorum beni yalancı çıkarmazlar), yemeklerinin de güzel olduğunu söylüyorlar.

kirecburnu firini kahavalti

Son olarak pek güzel dondurmaların sanatçısı “Mete Abi”yle de sizi tanıştırma görevimi yerine getirmekten mutluluk duyarım. Lezzetli mi lezzetli günlük dondurmasıyla gönüllere taht kurmuştur kendisi. Aldığımız duyumlara göre tahinli ve kinderli dondurması (Artık çileklidir, kakaoludur bir sıyrılalım ve yeni tatları deneyelim değil mi?) da hayli güzelmiş. Sonuçta biricik dondurmacımız Mete abiden bahsediyoruz. Zaten baksanıza şu sevimliliğe, yaptığı dondurmalar gibi pek tatlı.

dondurmaci mete usta kirecburnu

Güzel güzel anlatmaya çalıştım canım müptelalar. Ben erdim muradıma, siz de gidin Kireçburnu’na. Üst katın açık alanına oturun ve çayınızı hüpletin.

kirecburnu firini cay

Çay ile kalın efendim.

 

Yazar Hakkında

2 Comments

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close