Üniversite yıllarımda adını arkadaş çevremden duyduğum, hayallerimde yaşattığım bir kafe vardı, Turta Home Cafe. Üniversiteden mezun olalı 3 yılı geçmeden gidilmiyormuş oraya diye bir efsane duydum. O yüzden de geçenlerde gittim. daha doğrusu topladım herkesi, götürdüm Turta Home Cafe’ye.

Turta Home Kafe sezonuna hızlı giriş yaptım yalnız, iki hafta içinde iki kere gittim.  Adeta gitmediğim yılların acısını çıkarırcasına. Çılgınlar gibi çoğalıp hiç bir yere sığamayan insanların kafeyi de dolup taşırması hayalimle ters düştü ama sıcak bir aile ortamında oturuyormuş hissi yaratan ufacık, tefecik, şirincik bir yer. İçeriye girdiğiniz anda muhteşem bir koku sarıyor etrafınızı. Ve içerinin atmosferi ve dekoruyla birleşince masallardan kopup gelmiş bir kare hissi uyandırıyor. Bir anlığına Ankara’da değil de küçük bir kasabada yaşıyorum, sabahları fırına koşup çıkan ilk ekmeği buram buram kokusuyla beraber alıyorum, bahçemizdeki çilekleri topluyorum pastamı süslemek için, çıplak ayak çimlerde koşuyorum gibi hissettim. Tüm bunlar saniyeler içinde geçti aklımdan, adeta plazalarda çalışmak zorunda değilmişimcesine.

turta-home-kafe-3

turta-home-kafe

turta-home-cafe-ic-mekan

turta-home-cafe-ic-mekan

İçi kadar dışı da güzel kendilerinin. Şirinlikte zirveye oynayan bu güzel mekanın bahçesi de bir o kadar şirin.

turta-home-cafe-bahce

Veeeee bahçe kapısından dışarı çıktığınızda sizi bir salıncak karşılıyor.

turta-home-cafe-salincak

Ankara’nın ayazını unutturacak çok şirin bir kafe burası. Tatlı yerken yanında çayınızı ya da kahvenizi yudumlamak için hayli ideal. Yaz ayları için limonatayı da tavsiye ediyorlar. 2005 yılından bu yana misafirlerine değişken menüsüyle ev yapımı kekler, kurabiyeler, pastalar, cheesecakeler sunan ev sahiplerinin yegane amacı, ev sıcaklığı sunmakmış ki bunu da fazlasıyla başarıyorlar. Sipariş de alıyorlar ve de şeker hamuruyla harikalar yaratıyorlar.

tatlilar

turta-home-cafe-tatli-vitrini

Kafeye gittiğinizde göreceksiniz, duvarlarda kırkyama panolar asılı. Sorduk öğrendik, anne kız yapıyorlarmış bu panoları ve Perşembe günleri de kurs veriyorlarmış. Kafenin o mis kokulu sıcaklığını yakalamasında bu kırkyama panoların da çokça etkisi var.

turta-home-cafe

kirkyama

kirkyama-tavuk

Size önerim, şu gördüğünüz kapıdan o sihirli adımınızı atmanız.

turta-home-kafe-giris

Ev sıcaklığını hissetmeniz, buram buram gelen pastaların, keklerin kokusunu ciğerlerinize doldurmanız, tatlı vitrininin önünden geçerken durup uzuuuuun uzun o sanat eserleriyle bakışmanız, pasta ve çayınızı alıp zamanın nasıl geçtiğini anlamamanız ve çıkarken de mutlaka gülümseyerek içinizden “Yine geleceğim” demeniz.

Çıkarken rengarenk Turta Home özel kibritlerinden almayı unutmayın.

turta-home-cafe-kibrit

Her gününüz buradaki pastalar gibi mis kokulu, krema tadında, yumuşacık ve lezzetli geçsin. Ve bir bardak çayın kokusunda bulun hayatı.

cay-ve-tatli

Musmutlu yıllar dilerim herkese!

turta-home-cafe-yilbasi-agaci

Not: Çok kalabalık olduğu için insanları rahatsız etmemek adına fotoğraf çekemedim. Fotoğraflar bana ait değil. Farkında olmadan bulundukları katkıdan dolayı teşekkür ederim.

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close