“Bahçesinde Ada Çayı Olan İnsan Yaşlanmaz.”

17. yüzyılda Çin’de, İran’da ve Avrupa’nın bazı kesimlerinde söylendiği bilinen bir atasözü böyle diyor: “Bahçesinde ada çayı olan insan yaşlanmaz.” Eskiden kutsal olduğuna inanılan, ilaç niyetine kullanılan binbir derde deva bu çayın bu nedenle latince ismi Salvia, yani “kurtarıcı”. Yaprakları, çay olarak içildiği gibi et yemeklerine koku ve lezzet vermek için de kullanılan bu bitki Mısırlılar tarafından dahi kullanıldığı bilinen en eski geçmişe sahip bitkilerden biri. Ada çayının Türkiye genelinde 95 farklı çeşidi bulunuyor fakat her çeşidi tüketime uygun değil. Ada çayı satın alırken, çayın yabani olmamasına dikkat edin. Türkiye’de de tüketimi oldukça yaygın olan ada çayının faydalarına gelin yakından bakalım.

Ada Çayının Faydaları

ada çayı

Ada çayının tüm faydalarını en doğru şekilde sizlere aktarmak için çeşitli yerli-yabancı kaynaklardan araştırmalar yaptım ve gerçekten de listenin uzunluğu beni şaşırttı. Mucizevi bitkinin fazla bilinmeyen pek çok faydası olduğunu görünce eminim ki siz de bu çayı daha sık tüketmek isteyeceksiniz.

-Ada çayının ağız sağlığına oldukça büyük etkisi var. Bademcik ve boğaz iltihabına iyi geliyor. Bu gibi iltihapların oluşmasını engelleme özelliği de var. Ağızdaki bakterilerle savaşıp ve ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur. Diş ve diş etlerine iyi gelir. Dişler fırçalandıktan sonra soğuk soğutulmuş ada çayı ile gargara yapılabilir. Balgam söktürücü özelliği de vardır. Boğazı yumuşatır.

– Soğuk algınlığına iyi gelir. Ateş düşürücüdür. İshale de iyi gelir. İçerdiği antibiyotik niteliği taşıyan salvin, carnosol asidi ve cirsimaritin maddelerinden dolayı doğal bir antibiyotik olduğu söylenebilir.

– İçeriğindeki Cineol, öksürüğü engelleyici bir maddedir. Bu nedenle öksürüğe karşı içilebilir.

– Vücut direncini artırır. Zindelik verir. Yorgunluğu ve stresi azaltır. Duygusal gelgitleri azaltır. Depresyona iyi geldiği, insanı negatif düşüncelerden arındırdığı da bilinen faydaları arasında.

– Sindirimi kolaylaştırır. Mide bulantısını bastırır, mide spazmlarına ve gaza iyi gelir.

– Aşırı terlemeyi engeller. Bu nedenle menopoz yüzünden aşırı terleme sorununa çözüm olarak tüketilebilir. Ter kokusuna da iyi gelir.

– Vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Antioksidandır.

– Adet sancılarını azaltır. Aşırı adet kanamasını azaltmaya ve ağrıyı dindirmeye yardımcı olur.

– Damarlardaki kan akışını düzenlediğinden ve rahatlık vermesinden dolayı baş ağrılarını dindirme özelliği vardır. Özellikle sinirsel baş ağrıları üzerinde etkilidir.

– Nörolojik faydaları kanıtlanmıştır. Beyin fonksiyonlarını geliştirir ve hafızayı güçlendirir. Bu etkilerinden dolayı Alzheimer hastalığında bilinci artırmak ve güçlendirmek için kullanılır.

Ada Çayının Hazırlanması ve Tüketimi

ada cayi demleme

Ada çayını hazırlamak oldukça kolay fakat hazırlarken dikkat edilmesi gereken ve benim de yeni öğrendiğim bir kaç önemli husus var.

Öncelikle ihtiyacınız olanlardan başlayalım. Çayınızı hem taze ada çayından hem de kurutulmuş ada çayı yapraklarından hazırlayabilirsiniz. Bir bardak ada çayı hazırlamak için üç taze yaprak ya da tepeleme olmayacak şekilde bir çay kaşığı kuru ada çayı yaprağı yeterlidir ve bir de bir buçuk bardak iyi suya ihtiyacınız olacak. Ada çayı da dahil olmak üzere bitki çaylarını hiçbir zaman doğrudan kaynar suya atmayın. Suyu kaynattıktan sonra bardağa alın ve iki dakika kadar beklettikten sonra çayınızı hazırlayın. Eğer ada çayını kaynar durumda olan suya atıp kaynatırsanız bitkinin acı ve zehirli olan atık maddeleri suya geçer.

Kaynatılmış ve iki dakika bekletilmiş suya ada çayınızı karıştırdıktan sonra 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Tatlandırmak için şeker yerine daha sağlıklı bir alternatif olarak bir miktar bal ekleyebilirsiniz. Bir diğer önemli husus ise, ada çayının limon katılarak tüketilmemesi gerektiği. 18 Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Ersin Karabacak’ın Milliyet’te yayımlanan röportajında bu konuya değinilmiş ve üç sene boyunca ada çayı üzerine araştırmalar da bulunan Karabacak, limonda bulunan sitrik asidin çayın vücuda fayda sağlayacak olan yağ bileşenlerini çözdüğünü ve faydalı etkilerini ortadan kaldırdığına değişmiş. Bu nedenle siz de ada çayınıza limon sıkmaktan kaçının.

Ada çayının günde iki fincandan fazla tüketilmesi de tavsiye edilmiyor. Her bitki çayı gibi ada çayının da fazla tüketilmemesi gerek. Düşük tehlikesi yaratabileceğinden dolayı hamilelerin de tüketmemelerinde yarar var. Ağız kuruluğu yaşayanların veya kronik böbrek hastalarının da çayı tüketirken dikkatli olmaları, doktorlarına danışmalarında fayda var.

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close