İstanbul sınırları dışına çıkan bir arkadaşım olduğunda ondan “Çay” istemek yegane görevim artık. Hele de yurt dışına kadar genişletmişse sınırları, kaçarı yok “O çay Türkiye’ye gelecek!”

Durağımız İngiltere. Konu çay olunca İngiltere’ye kulak vermek gerek, Türkiye’yi saymazsak. Bilirsiniz, meşhurdur sütlü çayları, beş çayları. Bizim fazlaca haşır neşir olduğumuz İngiliz çayı ise “English Breakfast Tea” diyebiliriz. Biraz sert olduğu için şeker ve sütle içilmesi tercih ediliyor. Şimdi zevkleri ve renkleri tartışıp “Çayı şekerli içen kaldı mı ya?” ve “Çaya süt mü katılır?” klişelerine girmeyeceğim. Bir de beş çayları vardır ki daha yumuşak ve aromatik çaylar tercih ediliyor. “Çayın saati mi olur, İngiliz miyim ben?” diyeceğim ama adamlar öyle özen göstermişler ki özel bir saat ayarlamışlar sırf çay için. Kıymet bilmek diye buna derim ben.

Bunların dışında ise şirketler özel karışımlarını üretiyorlar. Bu şirketlerden biri de Fortnum & Mason. “Ama benana” demeyin, işte hediye çayım tam da bu şirketin üretimi.

Tanıştırayım sizleri uzak yollardan gelen hediyemle. İngiltere’deki raflarda “Spiced Christmas Tea” olarak görebilirsiniz (çok bilirim ben), biz Türklerce meali ise baharatlı yılbaşı çayı. Adamlar yılbaşında evlerinde oturup çay içiyorlar, düşünün. (Şaka şaka düşünmeyin öyle şeyler) Yılbaşı neşesini aratmayan neşeli ve renkli kutusuyla dikkatimi çekti bu çay.

fortnum and mason christmas spiced tea

fortnum and mason cay

Bu özel karışımın içinde lezzetli klementine mandalinası (ben de bilmiyorum nasıl bir şey, mandalina da bile Türkiye’den öndeler) ve çeşitli baharatlar var. “Çeşitli” baharatlarının ne olduğu ise meslek sırrı. Ve Cornetto’nun tatlı sonu gibi kakao da var çayımızın içinde. Kapağını açtığımda tüm bunların oluşturduğu o kokuya aşık oldum işte. İçme de kokla bu güzel çayı.

fortnum and mason

fortnum and mason cay

Sahiden içme de kokla. Usülüne uygun demlediğim halde beni benden alan o kokudan umduğum tadı alamadım. Genç bir kadının hayalleriyle oynadı bu çay. Usülü ne derseniz ise, bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı atıp en fazla 5 dakika beklemek. Tariflerdeki rakamlara güvenmediğim için varyasyonlarını denedim tabii ki. Siz siz olun, İngiliz çayı için önerilen demlenme süresini ciddiye alın, yoksa hayat çok acı olur sizin için. (Aşağıdaki fotoğraf da varyasyonlarımdan biri, olmadı olmadı bizımla deyılsın)

christmas spiced tea bardak

Velhasıl koklarken aldığım o zevki ve yaşadığım mutluluğu içerken yaşayamadım. Damarlarımda bir yerlerde dolaşma ihtimali olan bir damla İngiliz kanı hayallerim de suya düştü. İngiliz içtiği çaydan belli olur çünkü. İçemedim a dostlar, içemedim. Saadeti başka milletlerde arayacağım.

Oysa şu görsele bakınca insanın içi gidiyor.

fortnum and mason

Yazıma son verirken uzak yollardan gelen bu hediye için tekrar teşekkür ederken büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum. Baharatlı yılbaşı çayı yapmayı çok bilen İngilizler’de yoktur böyle adetler.

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close