Her yer bembeyaz ve bu büyü bozulmasın istiyoruz. Kar topu oynuyoruz doyasıya, kardan adam yapıyoruz ya da sadece kar yağarken altında yürüyüş yapıyoruz. Öhö, öhö… O ses de kimden çıktı? Öhö, öhö… İşte yine o ses. Öhö, öhö… Aman Allah’ım, benden geliyor bu ses. Büyü bozulmasın isterken oldu mu bu şimdi? Çok bozuldum, çok. Daha da ilerlemeden gribe iyi gelen çayları demlemek lazım. Hepsini aynı anda içersem geçer bence. Yok, yok şaka yaptım. İnsan gibi bir tanesini içsem kafi.

O halde gribe iyi gelen bitki çaylarını okuyalım, öğrenelim, demleyelim, içelim sevgili çayperestler. İçelim ve içirelim. Sağlığımıza!

Karahindiba Çayı

karahindiba-cayi

Ispanaktan fazla protein içeren, organik sodyum, çinko, fosfor, demir, kalsiyum, magnezyum bakımından zengin olan karahindiba bitkisinin çayını içerek karaciğerlerimizi temizleyebilir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Aynı zamanda zararlı toksinlerin ve fazla suyun vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Soğuklara karşı direncimizi arttırmak ve soğukların bizi yenmesine izin vermemek için karahindiba çayı en etkili çaylardan biri.

Hazırlamak için ise bir su bardağı sıcak suya bir tatlı kaşığı karahindiba ekleyin ve 3-4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra afiyetle içebilirsiniz. Şifa olsun efendim.

Papatya Çayı

papatya-cayi

Faydaları saymakla bitmeyen papatya çayının faydalarından biri bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Vücudumuzdaki bakteri ve virüslerle savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısının artmasına yardımcı oluyor.

2-3 yemek kaşığı papatya çiçeğinin üzerine yarım litre sıcak suyu ekleyip 3-4 dakika beklemeniz papatya çayı hazırlamak için yeterli. Daha sonra süzerek afiyetle içebilirsiniz.

Ginseng Çayı

ginseng-cayi

Ginseng çayı da papatya çayı ve karahindiba çayı gibi bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Özellikle Çin’de alternatif tıp için oldukça çok tercih edilen Ginseng bitkisi, vücudumuzun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır.

Bir kupa çay için yarım tatlı kaşığı rendelenmiş ginseng veya 3-4 dilim dilimlenmiş ginseng yeterli. Yaklaşık 5 dakika demlendikten sonra ginseng çayınız hazır.

Geven Otu Çayı

geven-cayi

Ginseng bitkisi gibi Çin’de alternatif tıpta kullanılan geven otu karaciğere zarar veren toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Yine diğer çaylarımız gibi bağışıklık sistemimizi güçlendirerek gribe karşı koruyucu kalkan görevi görür. Aynı zamanda ağrı kesici özelliği de vardır.
Bir kahve kaşığı geven otuna yarım litre sıcak su ekleyin ve 5-10 dakika kısık ateşte kaynatın. Daha sonra da yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin ve çayınız içime hazır.

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close