Güzel hayat isteyen güzel insan biriktirsin.” demiş Cemal Süreya. Ben biriktirmişim. O insanlarla muhabbet içindeyken, paylaşım içindeyken durup demeyiz “Güzel insan” diye lakin uzaklara gidip elinde hediyeyle sana geldiğinde sonuna kadar hak eder “Ne güzel insansın sen” denilmeyi. “Uzaklar” bazen 1 kilometre ilerisi de olabilir, binlerce kilometre ilerisi de. Yanınızda olmadığı sürece herkes uzaktadır.

Velhasıl hayatımdaki güzel insanlardan birinin aklına gelmişim seyahatteyken. Aslında her yerde “Çay çay” derseniz sizin de akıllara gelmemeniz kaçınılmaz. Ama tabii ki akıla düşeni ciddiye almak güzel insanların işi. Ülkelerden Polonya, şehirlerden başkent Varşova. Üzerine hayli düşünülmüş hatta tartışılmış bir hediye, incir çayı. Evet ben de ilk kez duydum, ilk kez denedim. Mesleki alışkanlık olarak internette de aradım ama öyle bir çay yok. Ee haliyle bir tedirginlik olmadı değil; “Yaşayacak mıyım acaba?” Neyse ki şu an birer anı halinde paketleyip sizlere sunabiliyorum bu hislerimi. Şükürler olsun.

Figs

Çok faydalı bir çay almış bu güzel insan bana. İncirin faydalarından yola çıkarak incir çayının şunlara iyi geldiğini söyleyebiliriz;

incirli-cay

incirli caylar

Tansiyon:

İçindeki potasyum kan basıncının dengelenmesine yardımcı oluyor. İncir gibi potasyum açısından zengin meyve ve sebzeler yüksek tansiyonu ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Kabızlık:

Beslenme şeklimizden dolayı malesef hepimizin başına gelen bir durumdur bu ismi lazım değil. Bu sorunu önlemek için ise besin lifi bakımından zengin sebze ve meyveler tüketilmesi gerekiyor. Bunlardan biri de incir. Özellikle kurutulmuş incir bu noktada oldukça iyi.

Diyabet:

Diyabetik bir beslenme listeniz varsa incir o listenin baş tacı olmalı. Diğer besinlerden alınan şekerin sindirimin ve vücut tarafından emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur.

incirli cay bardak

Kilo Verme:

Besin lifi açısından yüksek olduğunu söylemiştik. Besin lifi açısından yüksek olması ise tokluk hissi daha uzun sürer ve gün içinde daha az besin tüketilir. Tabii gözü doymayanlar için incirin yapabileceği bir şey yok.

Bir de yeni tatlara açık olanlar için şöyle önerilerimiz var:

İncir ve Ceviz:

Bu ikiliyi tüketirseniz hem vücudunuzu zehirlerden korursunuz hem de bronşite iyi gelen bir formül olduğu için elinizde öksürüğünüz de kesilir.

İncir ve Süt:

Sesiniz kısıldığında bir inciri bir bardak kadar sütün içine koyarak cezvede kaynatın.

incirli cay bardak 2
Tadının lezzeti dışında incir böyle de faydalı işte. Güzel arkadaşım iyi ki almış bana incir çayını. Tabii ki bencillik edip tek başıma içmedim hepsini. Herkese derman oldu bu çay. Duygusal bir film olan İncir Reçeli’ndeki “Bana nefes alan hiç bir şeyi sevme hakkı vermediler, ben de incir reçelini sevdim” repliği şimdi çok daha sağlıklı geliyor kulağıma. Çay ile kalın sevgili müptelalar.

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close