Çaya aşıksanız (Kesinlikle) ve kahvesiz de yapamıyorsanız (Cahildir, kanmıştır kahvenin tadına) size bir sürprüz var Kuzey Amerika’dan gelen. Süprümüzün adı “Cascara” Kahve meyvesinin kurutulmuş kabuklarının demlenmesiyle hazırlanıyor. Kahvemiz, çay usülü demlendiği için “kahve-çay” karması bir içecek. Özellikle tarımla uğraşan çevre bilinci gelişmiş kişilerce çok popüler olabilir, çünkü normalde çöpe atılacak olan kahvenin dış kabuğu geri dönüştürülerek ortaya yeni bir ürün çıkıyor. Güney Amerika ve Ortadoğu’da (Boliva, Etiyopya, Yemen) çoktan meşhur olmuş bile kerata.

cascara meyvesi

Cascara ile Kuzey Amerikalılar’ı ise El Salvadorian kahve çiftliğinin sahibi olan Aida Batlle isimli çiftçi tanıştırdı. Maine eyaletindeki bir kafede de satılıyor kendileri. Kafenin sahibi Megan Wood ise şöyle anlatıyor Cascara’yı. “Kahveye dönüşen tropikal, üzümsü bir meyve gibi. %100 kahve. Fakat kokusu bitki çayını hatırlatıyor. Ferahlatıcı olması ve kafein içermesi Cascara’yı harika bir soğuk içecek yapıyor.” Kafein seviyesi mahsule ve demlenmesine bağlı. Kafenin diğer ortağı Melissa Raftery Cascara için “doğanın Red Bull’u” diyor.Dikkat: Enerji geliyorum demez, Cascara. Kafein açısından siyah çay gibi, koku açısından kuşburnu çayı gibiymiş kendileri. Bazen de amber çiçeği, mango veya kiraz gibi de koktuğu oluyormuş. Dengesiz ama merak uyandırdı doğrusu.

cascara cayi

Nasıl hazırlandığına gelince kısacık anlatalım. Demliğimizi, Cascara’mızı aldık. Suyumuzu kaynattık. 20 gr Cascara’mızı demliğimize koyduk ve sıcak suyumuzu ilave ettik. Ne kadar su ekleneceği konusunda şüpheleriniz varsa aşağıdaki video size benden daha çok yardımcı olacaktır.

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close