21 Aralık’ı da geçtiğimize göre “Hoş geldin ya mevsimi kış” diyebiliriz. Hava durumu bizi yalancı çıkarsa da pratiğe değil teoriye dönelim ve kış mevsimine odaklanalım. Kışın gelmesinin kar, kayak, kar topu, sıcacık evlerde ayakları uzatıp film, dizi, kitap keyfi yapmak gibi eğlenceli tarafları olsa da ısınamamak, hasta olmak, evden çıkamamak gibi hiç de eğlenceli olmayan taraflarının olması da su götürmez bir gerçek.

Eğlenceli olmayan tüm durumlar için çözümümüz olmasa da kış hastalıklarına dair naçizane kış çaylarımız var sevgili çayperestler.

Çeşit çeşit kış çayları

Yanında mutlaka olmalı

İçmezsen küserim

Reçeteni keserim

Mani düzdüm ille de kış çaylarını evinizden, ocağınızdan, mutfağınızdan eksik etmeyin diye. Gelgelelim nedir ne değildir göklere çıkardığım kış çaylarımız.

Biz Yetişkinler İçin Kış Çayları (Yetişkinlik yaşta değil baştadır o ayrı)

Zencefil Çayı

Kabuğu soyulmuş zencefilimizi dilimleyerek kaynamış suyun içine atalım ve demlenmesini bekleyelim. İçmeden önce limon veya bal ile tatlandırabilirsiniz. Yine içine bir parça karanfil veya tarçın eklemek kış hastalıklarına karşı direncinizi arttıracaktır.

zencefil cayi

Karanfil Çayı

6-7 diş karanfili iyice döverek toz haline getirelim. (Karanfili dövmeyen dizini döver) Yeterli miktarda suyu kaynatarak toz haline getirdiğimiz karanfilleri içine atalım. 10 dakika demlenmesini bekleyelim. Karanfil doğal antiseptik ve antioksidan özelliği taşımaktadır. Bu yüzden vücudunuzdaki mikroplarla siz yan gelip yatarken savaşır. Yorgunluk alır ve misler gibi bir uyku çekmenizi sağlar.

karanfil cayi

Nane Limon Çayı

Cezvemize suyumuzu koyup ocağa alıyoruz. Daha sonra içine bir tane limonu sıkıyoruz ve kaynatıyoruz. Kaynamaya başlamaya yakın nanemizi de ekliyoruz. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp misler gibi içiyoruz.

En önemli işlevi soğuk algınlığına iyi geliyor olması. Bol miktarda C vitamini içerir. İçmek için “İlle de hasta olmalıyım, benana” demeyin. Nane limon çayı içmek hasta olmak değildir, sebepsiz de içilir.

Tarçın Çayı

Tarçın tozu veya çubuğuyla yapılan tarçın çayımız için kaynamış suya 1 adet tarçın kabuğunu (yarım litre sıcak su için) parçalara ayırarak veya 1-1,5 çay kaşığı tarçın (1 fincan için) ekleyerek demleyelim. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebiliriz.

tarcin cayi

Soğuk algınlığına iyi gelen tarçın çayını kış aylarında rahatlıkla tüketebilirsiniz. Boğaz ağrılarınız için ise tarçın çayını gargara yapabilirsiniz.

Kuşburnu Çayı

Yarım litre kaynamış suya 2 yemek kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş kuşburnu atıp demlenmesini bekleyelim. Çayımız hazır bile.

kusburnu cayi

Kuşburnu çayı, nane limon çayı gibi soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, yüksek oranda C vitamini içerir ve doğal bir antioksidandır.

En Mucizevi Kış Çayı

2 yemek kaşığı kuşburnu, 2 yemek kaşığı ıhlamur, 1 yemek kaşığı adaçayı, 2-3 adet okaliptüs yaprağı, 1 tane kabuk tarçın, 4-5 tane karanfil, 2 tane zencefil, 5-6 tane papatya, yarım elmanın kabuğu bir kapta karıştırılır ve kaynamış suda 5 dakika kadar demlenir. İçine bal veya limon ekleyerek misler gibi içebilirsiniz bu vitamin, mineral, sağlık deposunu.

kis cayi

Faydalarına gelince yok yok sevgili çayperest. Bağışıklık sisteminiz güçlenir, bağırsaklarda oluşan ağrılarınıza, burun akıntınıza, bronşite, grip, nezle ve soğuk algınlığına iyi gelir. Ve daha da sayamadığımız nice derde deva bir karışım, bir mucize bu.

Çocuklar İçin Kış Çayları

Meyvesi bol kış çayları ile çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirebiliriz. Ve başlı başına dünyanın en güzel işi olan “çay içme”yi onlar için daha güzel bir hale getirebiliriz.

Ballı Sütlü Zencefil Çayı

Zencefilimizin kabuklarını soyup ince ince dilimliyoruz. Toz ise yarım çay kaşığı toz zencefili cezvemize alalım ve kaynatalım. Fincanımızın üçte birine kaynattığımız zencefili koyalım. Kalanını ise sıcak süt ile dolduralım. Bir çay kaşığı bal da eklersek ballı zencefilli bitki çayımız hazır demektir.

balli sutlu zencefil cayi

Özellikle çocuklar için koruyucu bir çaydır kendisi. Hastalıklara karşı dirençlerini arttırmaya ve boğaz ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.  

Tarçınlı Yeşil Elmalı Ihlamur

Ana malzemelerimiz tabii ki tarçın, yeşil elma ve ıhlamur. Buram buram kış kokusu geldi bile burnuma. 2 veya 3 adet elmamızı alıp ikiye bölüyoruz. İç kısımlarına dilerseniz karanfil sokuşturabilirsiniz. Her şey çocuklarımız için. Sonrasında elmalarımızı güzelce doğrayalım ve  tencereye veya hangi kapta kaynatacaksak onun içine elma dilimlerimizi, çubuk tarçınımızı ve suyumuzu koyup kaynatalım. Kaynadıktan sonra 3 veya 4 tane ıhlamur poşet çayımızı yahut bir avuç ıhlamur çiçeğimizi içine atalım. Tenceremizin altını artık kapayabiliriz. 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra süzelim ve bal ile tatlandırarak çocuklarımıza içirelim. Tabii ki içmek isterseniz siz de içebilirsiniz.

elmali tarcinli cay

Portakallı Zerdeçallı Bitki Çayı

Bu güzel çayımız için ise öncelikle suyumuzu kaynatalım. 25 gram zerdeçalımızı, 2 tane çubuk tarçınımızı ve 1 tane portakalımızı ekleyelim ve kaynatalım. Demlendikten sonra da tabii ki yine isterseniz bal ile tatlandırarak biricik çocuklarınıza içirebilirsiniz.

Kışa özel bitki çaylarımızın listesini tabii ki uzatabiliriz. Siz bunları deneyin, güzelce için, hastalanmayın, ben devamını getireceğim pek sevgili çay dostlarım.

 

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close