Mide Dostu Bitki Çayları

Yemek deyince çoğumuz için akan sular durur, küt küt atmaya başlar kalbimiz, dünyanın en mutlu insanı oluveririz bir anda. Lakin midemizle hiç göz göze gelmemiş olsak da bazı anlar gözlerindeki acıyı bize yansıttığı olur. Sağlıksız beslenmekten dolayı yemek yemek midemiz için huzursuzluk yaratmaya başlar. Özellikle yaz mevsimine denk gelen ramazan aylarında, uzun süren susuzluk ve açlık hâli, vücudumuzun alışık olmadığı beslenme şekli ve saatleri, sıcakla birlikte baş gösteren vücut dehidrasyonu, kuş sütünü dahi eksik etmeyerek donatılan iftar sofraları gibi nedenlerden dolayı en sık rastlanılan şikayetler mide ve sindirim sistemi üzerine olur. Bu nedenle sizlere mide ve hazımsızlık problemlerine en iyi gelen her zaman başvurabileceğiniz mide dostu bitki çaylarından bahsedeceğim.

Pek çok farklı mide ve hazımsızlık derdine deva olmasından ve hazırlama kolaylığından dolayı ilk sırada Zencefil Çayı var. Ardından mide kramplarına iyi gelen Rezene Çayı, mide ve bağırsağı rahatlatan Nane Çayı, mide gazına ve ekşimesine birebir Papatya Çayının faydalarına değineceğim. İftardan sonra ya da ağır bir akşam yemeği sonrası nükseden mide ve hazımsızlık şikayetleriniz için ilaç kullanmak yerine doğanın size sunduğu müthiş bitkilerden yararlanarak nasıl mucizeler yaratılabileceğini gelin birlikte inceleyelim.

Zencefil Çayının Faydaları

zencefil cayi

İçeriğinde bol miktarda C vitamini, magnezyum ve mineral bulunan ve bağışıklığı güçlendirmesi ile bilinen zencefilin sindirim sistemine faydaları ise şu şekilde:

 • Mide bulantısına iyi gelir.
 • Kusma ve hazımsızlık hissini ortadan kaldırır.
 • Yemeğin hazmını kolaylaştırır ve bu nedenle iftar sonrası tercih nedenidir.
 • Mide şişkinliğini alırve mide yanmasına iyi gelir.

Zencefil Çayının Hazırlanması ve Tüketimi

Zencefil çayının hazırlanması oldukça kolay. İhtiyacınız olan şeyler, bir adet taze zencefil kökü, bir buçuk su bardağı iyi su, tat vermesi için yarım limon, bir yaprak taze nane ve bir tatlı kaşığı bal.

Yapılışına gelince, önce taze zencefil kökünü yıkayıp, soyup doğramalısınız. Bir bardak zencefil çayı için ince ince doğranmış bir santim zencefil kökü yeterli olacaktır. Dilimleri ister suya koyup on dakika kaynatabilir, ister kaynamış suyun içine atarak on dakika bekletebilirsiniz. Daha yoğun bir tat için daha fazla zencefil dilimi kullanın ya da dilimleri suda on yerine on beş dakika bekletin.

Eğer zencefilin ağızda hafif uyuşukluk bırakan o acımsı tadından hazzetmeyenlerdenseniz içerisine başta zencefile en çok yakışan limon olmak üzere nane, bal gibi farklı lezzetler karıştırarak ağız tadınıza uygun bir tat elde edebilirsiniz. Her şeyi olduğu gibi bitki çaylarını da aşırı tüketmekten kaçının zira zencefil çayının fazlası nadir olarak da olsa mide bulantısı ve ishal gibi sorunlara yol açabiliyor. İftardan sonra bir bardak zencefil çayı midenizi rahatlatmak için kâfi olacaktır.

Rezene Çayının Faydaları

rezene cayi

Doğanın bir başka mucizesi de aromatik tadı ile içimi zevkli bir çay olan rezene çayı. Mineral bakımından oldukça zengin olan rezene çayının başlıca faydaları şu şekilde:

 • Hazımsızlık ve ishale iyi gelir ayrıca idrar söktürücü etkisi vardır.
 • Mide ağrısına ve mide gazına iyi gelir, spazm çözücüdür.
 • Mide kramplarına iyi gelir ve mideyi rahatlatır.

Rezene Çayının Hazırlanması ve Tüketimi

Rezene çayı için ihtiyacınız olan şey sadece 1 buçuk su bardağı iyi su ve iki çay kaşığı kurutulmuş rezene. Çayınıza tat katması için yarım limon suyu ve bal da tercih edebilirsiniz. Önce iyi suyu kaynatın ve kurutulmuş rezeneyi kaynamış suyun içine atıp 10 dakika kadar demleyin. Demlendikten sonra çayı süzgeçten geçirin ve arzu ederseniz içine limon ve bal katın.

Rezene çayının genellikle bir yan etkisi bilinmese de günde iki bardaktan fazla tüketmemeye dikkat edin.

Nane Çayının Faydaları

nane cayi

Nane çayının, midenizin isyan ettiği zamanlarda yardımınıza koşan hoş kokulu, ferahlatıcı doğal bir ilaç olduğunu söylesem abartmış olmam sanırım. Günümüzde gittikçe popüler hale gelen, ağızda oluşturduğu hoş aroma ve verdiği ferahlatıcı haz nedeniyle kahve tercih etmeyenler ya da kahve içmeyi bırakanlar tarafından alternatif bir içecek olarak görülmeye başlanan nane çayının sindirim sistemine faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Mide bulantısını ve kusma hissini geçirir.
 • Nane içeriğinde bulunan mentol mideyi rahatlatır.
 • Hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemini düzene sokar.
 • Mide şişkinliğini alır, gaz gidericidir. Mide kasılmalarına da iyi gelir.
 • Boğaz kuruluğunu alır, hoş kokusu ile nefesi tazeler.
 • Mide ekşimesini azaltır.

Nane Çayının Hazırlanması ve Tüketimi

Hem kurumuş hem de taze nane yaprakları ile nane çayı hazırlamanız mümkün. Çayınızı kurumuş nane yapraklarından hazırlamak istiyorsanız fakat elinizde ise taze bir dal nane varsa, nane dalını baş aşağı asarak ya da yapraklarını temiz bir havlu kağıt üzerinde bir ya da iki gün bekleterek naneyi kurutabilirsiniz. İhtiyacınız olanlara gelince, bir buçuk su bardağı iyi su, beş altı yaprak taze nane (kuru ise bir bardak için bir çay kaşığı kuru nane) ve isteğe göre yarım limon suyu, eğer çayınızı tatlandırmaktan hoşlanıyorsanız bir kaşık bal. Eğer nane aromasının daha yoğun olmasını arzu ederseniz daha fazla nane kullanabilirsiniz.

Kaynamış suyun içine nane yapraklarını atın ve suyu on, on beş dakika kadar bekletin. Demlendiğinde süzebilirsiniz. Çayınızı süzmeden, nane yaprakları ile içmenizde de bir sakınca yoktur. Nane çayına en çok limon yakışır. Limon ve bal ile tatlandırdığınız çayınızı keyifle için.

Her bitki çayında olduğu gibi nane çayında da aşırıya kaçmamak gerekir. Kronik mide rahatsızlığı olanların nane tüketmekten kaçınmaları önerilir.

Papatya Çayının Faydaları

papatya cayi

Papatya çayı, ülkemizde en çok sinirleri yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi ve uykusuzluğa iyi gelmesi ile bilinir ama faydaları bunlarla sınırlı değildir. Uyku getirici etkisinden dolayı hangi saatlerde içtiğinizi de göz önünde bulundurarak sindirim problemleri için de tüketebilirsiniz. Faydalarına gelince:

 • Kasları gevşettiği ve rahatlattığı için mide ve bağırsak kasılmalarına iyi gelir.
 • Karın ağrılarında ve spazm problemlerinde tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Kronik mide hastalıklarında, özellikle gastrit ve inflamatuar mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Boğaz ağrısına iyi gelir.
 • Mide mukozasını rahatlatmasından dolayı mide ağrısına iyi gelir.

Papatya Çayının Hazırlanması ve Tüketimi

Papatya çayı hazırlamak için tepeleme bir tatlı kaşığı kuru papatyaya ihtiyacınız olacak. Bunun haricinde yine bir buçuk su bardağı iyi su ve isteğe göre çayınızı tatlandırmak için bir tatlı kaşığı pekmez ya da bal ve yarım limon suyu kullanabilirsiniz. Papatya çayının, nane ya da zencefil çayı gibi aromatik bir tadı yoktur. Bu nedenle pek çok kişi, çok faydalı olmasına rağmen papatya çayını tercih etmez. Tavsiyemiz pekmez ya da bal ile çayı tatlandırmanızdır.

Hazırlanışına gelince, kaynamış suyu 1-2 dakika kadar dinlendirin ve ardından kuru papatyaları suyun içine atın ve çayı 5-10 dakika kadar demleyin. Arzu ettiğiniz şekilde tatlandırın ve ılık olarak tüketin.

Papatya çayının bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur fakat siz yine de aşırı tüketmekten kaçının.

 

 

 

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close