Sezon açıldı sevgili müptelalar. Bir yandan öksürürken bir yandan da “Bizi bu havalar mahvetti.” diyeceğimiz, belki de diyor olduğumuz günlerden bahsediyorum. “Her öksürük sesinde, hasta olmanın korkusu.” Aman müptelalar korkmayın istirham ederim. Bitki çayının biri gelir gider birisi, ne sanmış bu öksürük kendini? Çay içmek için birbirinden güzel sebeplerimiz arasında, bugünkü sebebimiz öksürük. Korksun öksürük (Burada kötü huylu öksürüğe sesleniyorum.), bitki çaylarının şerrinden. Soğuk havaların şerrinden de (Burada da iyi huylu öksürüğe sesleniyorum) bitki çaylarına sığınsın. Peki hangi bitki çaylarına sığınmalı? O zaman müptelacığım yanaş şöyle de öksürüğe iyi gelen bitki çaylarının neler olduğuna bakalım.

Ayva Çayı

“Ayva çiçek açmış yaz mı gelecek?” demek isterken “Ayva çayı demlenmiş, öksürük mü gelecek?” demek zorunda kaldık. Öksürüyorsanız eğer, ayva çayının yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisi iyi gelecektir biricik boğazınıza. 1 çay kaşığı parçalanmış ayva tohumunu 1 fincan sıcak suda 5-10 dakika bekleterek demledikten sonra güzelce içebilirsiniz.

ayva

Ihlamur Çayı

Soğuk algınlığına iyi gelen çaylar listemizde de kendisiyle karşılaşmıştık. Tekrar tanıştırmayayım. Öyle maharetli ki soğuk algınlığının en yakın arkadaşı öksüğü de iyi geliyor kendisi.  Öksürüğe karşı 2-3 bardak gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Zencefil çayını nezle, grip, soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan öksürüğünüze derman olsun diye içebilirsiniz. 2-3 santimlik zencefili rendeleyerek bir bardak sıcak suya atalım ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyelim. İçinizi daha da ısıtsın, sıcacık yapsın diye içine tarçın da ekleyebilirsiniz.

zencefil cayi

Ayva, Ihlamur ve Bal

Ihlamur öksürüğe iyi geliyor dedik, ayva da iyi geliyor dedik. Bir bitki çayının nesi var, iki bitki çayının daha da güçlü öksürük kesici etkisi var. Bir de aralarına bal katılmış, daha ne olsun? Demlediğiniz ıhlamur çayının içine 1 çay kaşığı parçalanmış ayva tohumu ve 1 çay kaşığı bal atarak karıştırın ve 5 dakika bekleyin. İşte bu mucize karışım boğazınızı yumuşacık yapacaktır.

Zencefil, Karanfil ve Bal

Zencefil olsun karanfil olsun “fil” ailesi bilfiil öksürüğe iyi gelmekte. Ve tabii ki assolistimiz bal! Karanfildeki bileşenler ağız ve boğaz yolun enfeksiyonlarında antiseptik ve ağrıyı azaltıcı özelliğe sahip. Zencefilin içindekiler de iltihap giderici. Şimdi bu ikisinin bir araya geldiğinde yapabileceklerini düşünün. Assolistimizi de unutmayalım. 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil ve 1 çay kaşığı karanfili karıştırıp kür halinde içebilirsiniz.

zencefil karanfil balEkinezya Çayı

Soğuk algınlığına iyi gelen ekinezya çayı boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı olumsuz duruma da iyi gelmektedir. Nasıl demlenmesi gerektiğini yine soğuk algınlığına iyi gelen çaylar yazımızda anlatmıştık. Demledikten sonra içine 1 tatlı kaşığı bal da ilave edebilirsiniz.

Bonus: Karabiber ve Bal

Karabiber kan dolaşımını arttıran ve mukus akışını kolaylaştıran bir mucize. Bal da malumunuz şu ana kadar tüm çaylarda kullandık, öksürüğe iyi geldiğini sağır sultan bile duydu. 1 çay kaşığı karabiberi 2 çay kaşığı bal ve sıcak su ile karıştırarak 15 dakika demlenmesini bekleyelim. Ve ardından içelim. Evet karabiber biraz boğazınızı kaşındırabilir ama sabredin ve hemen su içmeyin.

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Ekinezya çayını bilmiyordum. Fırsat bulunca onu da denemek isterim. Yazı için teşekkürler 🙂
    http://www.guzelsanatlarahazirlikkursu.com.tr/

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close