Geldi kış ayları, gevşer kulak burun boğaz yolları. Havaların soğumaya başlaması, grip nezle soğuk algınlığı gibi bilumum terimlerle çok daha fazla haşır neşir olmak demek. Ama üzülmeyin onların virüsleri varsa bizim de birbirinden faydalı gribini de nezlesine de iyi gelen bitki çaylarımız var. Konuyu fazla uzatmayalım ki hastalarımız daha fazla feryat etmesinler “Allah rızası için soğuk algınlığına iyi gelen bir bitki çayı” diye.

Ihlamur Çayı

Transparent cup of green tea with honey and cinnamon

İlk konuğumuz tabii ki ıhlamur olmalıydı. Kış demek mis gibi kokusuyla tüm odaya yayılan ıhlamur demek. Sobanın üzerinde fokur fokur kaynayan ıhlamur demek, çocukluğum demek. Efendim, her ne kadar fiyatı hayli artmış olsa da ıhlamursuz bir kış düşünemiyorum ben. Ihlamurun içindeki bileşenlerin hem iltihap giderme hem ağrı kesme hem boğaz yumuşatma hem de soğuk algınlığı şikayetlerine iyi gelme gibi becerileri var. Ihlamur daha napsın bizim için? İçelim sevgili çayperestler.

Zencefil Çayı

Diğer bitki çayımız zencefil çayı. Zencefil çayını taze kök zencefilden veya toz zencefilden hazırlayabilirsiniz. Kök zencefil kullanacaksanız rendelemek veya dilimlemek de gerekir. 1 bardak zencefil çayı için ise 15-20 gram zencefil yeterli olacaktır. Tabii göz kararınıza da güvenebilirsiniz. Bardağınızdaki zencefilin üzerine sıcak suyu dökün ve 10 dakika kadar bekleyin. Çayınız hazır. “Nelere iyi geliyor?” derseniz tabii ki “gribal enfeksiyonlar” olacaktır cevabımız. Boğaz ağrısı, tıkalı sinüsler, öksürük için gayet içebilirsiniz. İçine birkaç damla limon sıkarsanız daha etkili olacaktır. Ve bir günde tam 3 bardak limonlu zencefil çayı içebilirsiniz. Böyle buyurdu prospektüs. Bunun dışında ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir yararı var ki “Keşke hakkımız üçten fazla olsaydı” dedirtir. Serotonin seviyesini olumlu etkileyerek size mutluluk verir. Yes zencefil, no dert.

Ekinezya Çayı

ekinezya cayi

Ekinezya çayı da soğuk algınlığı denildiğinde akla gelen bitki çaylarından biri. Normalde çiçeği ve yaprakları kullanılsa da vitamini kökünde. Taze ekinezya kökü kullanacaksanız ölçümüz bire dört, yani çeyrek kap/bardak ekinezya için 1 kap/bardak sıcak su. Kuru ekinezya kökü kullanacaksanız 1 kap suya 1-2 çay kaşığı ekinezya eklemek yeterli. Bir de 5-10 dakika beklediniz mi çayınız hazır. Ekinezya adeta kış için yaratılmış bir çay. Soğuk algınlığına, kuru öksürüğe, boğaz şişkinliğine, boğaz ağrısına, saman nezlesine iyi gelir çünkü kendileri.

Adaçayı

Bir diğer çayımız ise adaçayı. Kurutulmuş ve toz halinde kullanılabilen adaçayının yumuşak ve tatlı bir tadı var. 2 çay kaşığı adaçayının üzerine 1 bardak sıcak suyu döküp 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Limon veya bal katarak da içebilirsiniz. Genel olarak sakinleştirici etkisini damarlarımızda hissetmek için içsek de boğaz ağrısını da alıyor, bronşit belirtilerini de hafifletiyor. Kış çayları listesine gayet eklenebilir.

Nane Limon Çayı

nane limon cayi

Ve tabii ki nane limon çayımız. Ufacık bir burun çekmede aklımıza gelen yegane çay. Bir cezvenin içine 2-3 çay kaşığı kuru nane veya 8-12 yaprak taze nane ekleyelim önce. Bu sayılar tabii ki tercihinize göre değişebilir. 1 tane limonun yarısını küçük parçalara ayıralım ve bunları da cezvemize atalım. Önemli olan kabuğuyla kesmek. Neden? Çünkü hep dediğimiz gibi vitamini kabuğunda. Sonra da üzerine yaklaşık 1,5 su bardağı su eklenerek kaynatalım. Ve çayımız hazır. Arzuya göre bal ve karabiber de ekleyebilirsiniz. En belirgin faydası ise tabii ki soğuk algınlığına iyi gelmesi.

Özel Karışım

Malzemeler:

Kabuk tarçın

2-3 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı zencefil

2-3 tane karanfil

Kuşburnu (tercihen)

Kabuklu ve çekirdekli elma parçası

Kabuklu ve çekirdekli limon parçası

Ihlamur

Nane

Bal

Yapılışı:

Nane ve bal hariç hepsini 4-5 bardak su katarak kaynatalım. Kaynarken içine nanemizi de atalım. Çayımızın rengi turuncu bir hal alınca ocaktan alıp süzelim. İçine isteğinize göre bal katabilirsiniz. Aynı zamanda zencefil ve karabiber acı bir tat vereceğinden zerdeçal da ekleyebilirsiniz. Çayımızın içinde yok yok, mecbur iyileştirici etkisi olmasın da nolsun?

Ihlamurlu-Kis-Cayi
Tabii ki temennimiz hasta olmadan bu kışı ve her kışı atlatmak. Olur da hasta olursanız çaylarımız böyle. Biri olmazsa biri, mutlaka sizi turp gibi yapacaktır. Eczacınıza danışmayın.

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close