15 Aralık hayli önemli bir gün efendim, nasıl kaçırırız. Neyse ki dijital saatim günlerden 16 Aralık olduğunu bas bas bağırmak için 00:00’ı vurmadan yakaladım 15 Aralık’ı ve yazmaya başladım. Tabii sizin için maalesef şu anda 16 Aralık.

Deliye her gün çay günü zaten. Ama bunun bir resmiyete dökülmesi fevkalade olmuş. Nedir derseniz Dünya Çay Günü; bana sorarsanız hayata çay molası verme günü olmalı. Bizi birbirimizden uzaklaştıran egolarımızdan, sorunlarımızdan, biricik teknolojimizden, telaşlarımızdan uzaklaşıp unuttuğumuz yüzleri görme, sesleri duyma, tenlere dokunma günü.

Resmi kaynaklar tabii ki böyle demiyor. 2005 yılından beri Bangladeş, Sri Lanka, Nepal, Vietnam, Endonezya, Kenya, Malavi, Malezya, Uganda, Hindistan ve Tanzanya gibi çay üreten ülkelerde kutlanan ve devletlerin ve vatandaşların dikkatini küresel çay ticaretinin işçiler ve üreticiler üzerindeki etkisine çekmeyi amaçlayan bir gün. Çay ticareti ile dikkat çekilmek istenen en önemli konular ise fiyat desteği ve adil ticaret. Çay işçilerini ve üreticilerini koruyan haklara göz atmak isterseniz Centre For Education and Communication (CEC) tarafından yayınlanan rapora göz atabilirsiniz.

tea day

2004’teki Dünya Sosyal Forumu’ndaki tartışmalardan sonra, Dünya Çay Günü ilk olarak 2005’te Yeni Delhi’de kutlanmış. Hindistan’dan bir grup çay işçisi bir araya gelerek bu günü Uluslararası Çay Günü olarak ilan etmiş. Emeklerine, direnişlerine sağlık!

Hepimizin bildiği gibi çay, sudan sonra dünya üzerinde en çok tüketilen içecek. En çok tüketilen ikinci içecek olmasının yanı sıra el üstünde tutulması gereken faydaları var çayın.

Örneğin; yeşil çay ve siyah çay kalp rahatsızlığı ve diyabeti önlemekte.

Örneğin; araştırmalara göre günde 4 veya daha fazla fincan çay içenlerde Tip 2 Diyabet rahatsızlığı görülme riski sadece 1 fincan içenlere veya hiç içmeyenlere oranla %16 daha düşük.

Örneğin; içindeki kafein, katesin ve L-theanine amino asidi beyin fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı. Ve bu örnekler uzar gider, bu film bitmez.

Böyle güzel sebeplerden dolayı çayımıza sahip çıkmalıyız. Bu muhabbeti toplayan, işleyen, bizlere ulaştıran, bu muhabbete eşlik eden herkes en kıymetlilerimiz. Bir bardak çay kolay yetişmiyor efendim. Nice farkındalıklara kaldırıyorum bardağımı.

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close