“Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” diyenler orlayn mı sevgili çayperestler? Çünkü İstanbul’da Kahvaltı Festivali vaaaaar!!! 24 – 25 Eylül günlerini kendine ayıran Breakfest, Türkiye’nin ilk kahvaltı festivali. Vallahi çok yaşasın Türk aklı. Uniq İstanbul Maslak’ta gerçekleşen festival her gün 10:00 – 13:00 ve 14:00 – 17:00 olmak üzere iki farklı seans olarak bizlerle buluşuyor.

Mutfağı zengin ülkemin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm yörelere ait kahvaltı menüleri elimizin altında bu festivalde. Bazlamadan kreplere, zeytinlerden çeşit çeşit peynirlere, bal kaymaktan katmerli tatlara, özel otlu omletlerden kuymağa ve tabii ki kahvaltının olmazsa olmazı çayı kahvaltı festivalinin sadece bir kısmı. Anlayacağınız bir elimiz yağda bir elimiz balda. Beta Tea, Çay Tarlası, Dem Kahvaltı da katılımcılar arasında. İşte buna bir bardak daha çay içilir değil mi?

kahvalti

Kahvaltı tadımlarını da caz eşliğinde yapıyoruz Breakfest’te. Yani, bu konuda pek iyi şeyler hissedemedim. Çünkü memleketimin hangi yöresinde caz dinleniyor? Yani şimdi çay toplayanlar hep bir ağızdan caz mı söylüyor, katmer ustaları, arıcılar, köylüm caz mı söylüyor? Evet elit bir ortam oluşturulmak istenmiş, evet kahvaltıda caz dinlenir. Ama ben caz eşliğinde ekmeğimi menemene banamam, hatta caz varsa o menemeni çatal bıçakla yeme gereği hissederim. Abartıyor olabilirim, lakin herkesin abartısına kimse karışamaz.

Velhasıl ilki gerçekleşen Kahvaltı Festivali’nin devamı gelsin, hep olsun, çok yaşasın. Bir de “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” diyen Cemal Süreya’ya yanıt verircesine “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olabilmesi için masada en az iki çay bardağı olmalı.” diyor Burak Aksak. Süreya hayattta olsaydı güzel bir cevap verirdi diyor ve şu anda kahvaltı konusunda Burak Aksakçı olduğumun altını çizerim. Mutlulukla hayli ilgisi olan kahvaltılara kaldırıyorum sıradaki çay bardağımı!

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close