Hazır yeni bir yıla girmişiz, planlar yapılıyor, kararlar alınıyor. Her ay 2 kitap bitirmek, paraşütle atlamak, beste yapmak, mutfağı yenilemek, amuda kalkmak, karda yürüyüp izini belli etmemek, elimizden geleni ardımıza koymamak. Daha da saçmalayabilirim 2016 hedeflerini. Çoğumuzun listesinde “gönüller inşaa etmek” yoktur diye tahmin ediyorum. O zaman diyelim ki;

“Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim.”

Bu küçük hatırlatmamızdan sonra konumuza dönelim. Efendim hazır planlar yapılıyorken, daha yolun başındayken yani, planlarınıza ekleyin diye tüm dünya üzerindeki çay festivallerini, çay etkinliklerini sizlerle paylaşmak istedim. Naçizane amacım, çaya olan rağbet artsın, artarak büyüyelim, güç bizimle olsun.

Ocak Ayındaki Çay Festivalleri

Toronto Çay Festivali (Toronto Tea Festival)

30 – 31 Ocak tarihlerinde Kanada’nın en büyük şehri olan ve aynı zamanda Ontario eyaletinin başkenti olan Toronto’da gerçekleşecek. Yüzlerce çay çeşidini deneme imkanı bulacağınız ve çay uzmanlarının çay ile ilgili pek çok şey öğrenebileceğiniz 2 günlük güzel bir festival. Tek günlük bilet fiyatı $12 iken iki gün için $20. Toronto Tea Festival’e dair ayrıntılı bilgiye websitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Şubat Ayındaki Çay Festivalleri

Houston Çay Festivali (Houston Tea Festival)

20 – 21 Şubat tarihinde Houston, Teksas’ta düzenlenecek olan festivalde birbirinden deneyimli çay uzmanlarının konuşmaları, 3 saatlik çay saati ve Alis Harikalar Diyarı kahramanı olan Çılgın Şapkacı Çay Cinayetinin Gizemi adlı özel bir gösteri yer alacak. Detaylar için Houston Tea Festival websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mart Ayındaki Çay Festivalleri

Kahve ve Çay Festivali (Cofffee and Tea Festival)

11.si düzenlenecek olan festival, 19 – 20 Mart tarihlerinde NYC’de gerçekleşecek. 60’tan fazla markanın katıldığı festivalde tüm ürünleri deneyebilir ve markaların yeni ve ödüllü ürünleri keşfedebilirsiniz. Bilet fiyatları, seçenekleri ve festivale dair diğer detayları Coffee and Tea Festival NYC websitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Mayıs Ayındaki Çay Festivalleri

Charleston Çay Tarlası Yılın İlk Çay Hasadı Festivali

Çay hasadı ilk olarak Mayıs ayında yapılıyor ve bu heyecanını çayseverlerle paylaşmak için yılın bu döneminde festival düzenliyor. Ayrıca Amerika’nın tek çay tarlası kendisi. Detaylı bilgi için www.charlestonteaplantation.com’u inceleyebilirsiniz.

Kulov Çayseverler Festivali (Kulov Tealovers Festival)

İlki 2006’da düzenlenen festival, geçen yıl Mayıs ayının başında düzenlendi. Bu yıl tarihi belirlenmemiş olsa da yine aynı tarihlerde olacağını tahmin ediyoruz. Çayın tarihinden değişik çay çeşitlerinin anlatıldığı festivalde geçen yıl bir de Çingene Çay Partileri oturumunda yazar ve çay uzmanı olan Zhena Muzyka, Life By The Cup isimli kitabını anlatmış ve aynı zamanda meraklılarına tarot falı bakılmış. Hayli ilginç. Los Angeles’ta düzenlenen festivalin detaylarına TeaLoversFestival.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ortabatı Çay Festivali (Midwest Tea Festival)

7 Mayıs’ta Kansas’ta gerçekleşecek olan festivalde, yine çay ile ilgili bilgi veren konuşmalar ve çay tadım seansları yer alıyor. Detaylı bilgi için midwestteafest.com

Haziran Ayındaki Çay Festivalleri

World Tea Expo

Hayli bilindik festival olan World Tea Expo, bu yıl 15 -17 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Diğer festivallere göre daha dolu olan ve öğretici yanı yüksek olan festivalde yeni başlayanlar için ve ileri seviye çay eğimlerinden, dünya çaylarının tadım turundan, sertifika kazanma imkanı sunan canlı akademiden, çayın harmanlamadan sunumuna kadar her detayı kapsayan workshoplardan oluşuyor. Detaylı demiştik. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız World Tea Expo 2016’yı ziyaret edebilirsiniz.

Temmuz Ayındaki Çay Festivalleri

Rocky Dağları Çay Festivali (Rocky Mountain Tea Festival)

16 yıldır devam eden festivalin bu yılki tarihleri açıklanmamış olsa da güzel bir festival olduğunu önceki yıllara ait festival programlarından anlayabiliyoruz. Farklı konularda workshop programlarının yanı sıra çocuklar için de çay partisi var bu festivalin içinde. Detaylı bilgi için rockymtnteafestival.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Eylül Ayındaki Çay Festivalleri

Kanada Kahve ve Çay Festivali (Canada Coffee and Tea Show)

25 -26 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalde, kahve ve çay eğitimlerinin ve sunumlarının yanı sıra bir de yarışma oluyor. Detaylar coffeeteashow.ca sitesinde.

Ekim Ayındaki Çay Festivalleri

Kuzeybatı Çay Festivali (Northwest Tea Festival)

Geçen yıl 3 – 4 Ekim tarihlerinde düzenlenen festivalin bu yılki tarihleri açıklanmadı henüz. Çayın kültürel ve tarihsel yönden incelemelerinin anlatıldığı sunumlar, çay eğitimleri, çay tadımları festival programı kapsamındaki etkinliklerden bazıları. Detaylı bilgiyi www.nwteafestival.com adresinde bulabilirsiniz.

Kasım Ayındaki Çay Festivalleri

Kahve ve Çay Festivali (Coffee and Tea Festival)

Mart ayında NYC’de gerçekleşecek olan festivalin Philadelphia ayağı kendisi. 5 – 6 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek festivalle ilgili detayları Coffee & Tea Festival Philly sitesinde bulabilirsiniz.

Vancouver Çay Festivali (Vancouver Tea Festival)

Geçen yıl Kasım ayında düzenlenen festivalin bu yılki tarihi henüz açıklanmadı. Bir gün süren festival, çay ile ilgili sunumlar ve çay tadımlarından oluşuyor. Detaylar için vancouverteafestival.ca

Aralık Ayındaki Çay Festivalleri

Los Angeles Uluslararası Çay Festivali (Los Angeles International Tea Festival)

Geçen yıl Aralık ayında gerçekleşen festivalin bu yılki tarihi henüz açıklanmadı. 2015 yılında 12 farklı çay uzmanının yer aldığı festivalde Oolong çayı, çay ve çikolata, çay ve peynir, Çin çayları, Hint çayları gibi ilgi çekici konulara değiniliyor. Detaylı bilgi tabii ki websitesinde, teafestivalla.com

cay festival

Uff, ne festivaller varmış, yaz yaz bitmedi sevgili çayperest. Aman bitmesin yeter ki, bize de katılmaya festival lazım, yurt dışına gitmek için sebep, çay içmek için bahane filan lazım. O halde şu pasaport, vize işlerini halledelim bir an önce. “What is your purpose of visit?” dediklerinde “Tea” desek tiye alıyoruz sanmazlar kanımca.

Keyifli uçuşlar, keyifli seyahatlar, keyifli festivaller, keyifli çay içmeler efendim.

 

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close