Çay içmeyi çok çok çok seviyoruz, artık söylemeye gerek yok sanırım. Çay dükkanlarında, çay evlerinde, kafelerde, balkonda, kahvaltı sofrasında, dağda, bayırda, çayırda, çimen geze geze ooo ooo. Bildiğimiz kadarıyla çay sadece Rize’de yetişmiyor. Bunun Rusya’sı var, Singapur’u var, Malezya’sı var… Yani var efendim var. Her çayseverin nam-ı diğer çayperestin ölmeden önce görmesi gereken çayı bol memleketlerin listesini oluşturalım beraber. Uçsuz bucaksız çay bahçelerinin içinde buram buram çay kokusu arasında kaybolalım.

Rusya

rusya-cay

Listenizin başında olmayabilir ama gidip görülmesi bir bardak çayının içilmesi gereken bir ülke Rusya. Zaten semaverleri de bizimkine benziyor, yabancılık çekmezsiniz. Çayın içine ağzınız tatlansın diye bal katabilirsiniz. Hiç bir şey de katmayabilirsiniz. Ruslar çayın yanında marmelat veya şöyle kalitelisinden bir çikolata ikram ediyorlar zaten.

Sri Lanka

sri-lanka-cay

Sri Lanka’nın alabildiğine yeşil çay bahçeleri gerçekten görülmeye değer. Ülkenin başkenti Kolombo’dan dağlık ve nefes kesici kasaba Ella’ya ormanların ve çay bahçelerinin içinden geçen harika bir tren yolculuğu sizi bekliyor. Ella’ya kadar gitmişken de Halpewatte Çay Fabrikası’nı gezebilir ve oradaki çayları tadabilirsiniz.

Singapur

singapur-cay

Çay çılgınları için Singapur olmazsa olmaz bir rota. Kendi lügatlarında “high tea” olarak geçen bizde meali “ikindi kahvaltısı, çayla yenen akşam yemeği” olan bir gelenekleri var. Aslında biz Karadenizliler bunu hep yapıyoruz ama işte ülke geleneği haline getirmeyi ve bir isim kondurmayı unutmuşsak demek ki… Çaya düşkünlüklerinin yanında keyiflerine de düşkünler Singapurlular. İncecik ve upuzun gökdelenler, sosyetik oteller, bir sürü kek, pasta… Daha ne olsundu ama değil mi?

Fas

CREA06 Elderly Berber man wearing a turban sitting on the floor on a rug pouring traditional mint tea from a silver jug, Kelaa M'gouna

En ünlü çayı naneli çay olan Fas, tıpkı Japonlar gibi çay seremonisine hayli önem veriyorlar. Demlenmiş bir çayın keyfine varabilmeniz için yaşam, aşk ve ölüm olmak üzere üç kere tekrarlamanız gerekiyor. Bir de Fas’ta yemek kadınların, çay erkeğin işi. Bol köpüklüsü makbul olduğundan çayın doldurulduğu an ayrı bir şölen. Gittiğinizde bence bunu videoya çekmelisiniz.

Malezya

malezya-cay

Dört bir tarafına çay ekilmiş uçsuz bucaksız bir tarla adeta Malezya. Yani çayın, en güzel, en yeşil hali.

Hindistan

hindistan-ve-cay

Dünya üzerinde en fazla çay üreten ve tüketen ülke Hindistan. Darjeeling dünyadaki en güzel çayların olduğu yer. Çay bahçelerinin içinde bir metre boyu yürüyebilmek için hayli çaba sarfetmeniz gerekebilir. 5000 yıllık geçmişi Hindistan’a uzanan chai çayını da denemeden dönmeyin.

Japonya

Organic Green Matcha Tea in a Bowl

Japonlar çaya hayranlar ve geleneklerinde çay büyük ve önemli bir yer tutuyor. Japonya’ya yolunuz düşerse mutlaka bir çay seremonisine katılın. İnce öğütülmüş toz halinde bir yeşil çay olan matcha çayının hazırlanmasından sunumuna kadar olan tüm sürece bizzat şahit olun.

Çin

cin-ve-cay

Çayperestler olarak Çin’e en kocamanından teşekkür etmeliyiz. Çünkü İmparator Shen Nog kaynayan sıcak suya çay yaprağını tesadüfen düşürdükten sonra çay doğmuş. Çayperest’in deyimiyle “ve çay icat olmuş”.

Kenya

kenya-ve-cay

Safariyi ve çay turunu aynı anda sunan güzel ülke, Kenya. Kenya’nın çay başkenti Kericho, çayseverler için adeta bir cennet.

İngiltere

ingiltere-ve-cay

İkindi çayı için Londra’da tonlarca seçenek bulabilirsiniz. Hayatınızın geri kalanını her gün başka bir kafede çay içerek geçirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Sonra Belki Çay İçeriz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Çay demleniyor, lütfen bekleyiniz...

Pardon Bir Dakika Bakar Mısınız?

Senin için çay kokulu yazılar demliyoruz. Posta kutunu çay kokusu sarsın istiyoruz. E-posta adresini ve adını paylaş ki, yazılarımızı soğutmayalım.
Close